Często Zadawane Pytania

Poniżej zamieszczamy często zadawane pytania dotyczące programu Photomatix i odpowiedzi na nie. Kompletną sekcję FAQ znajdziesz na stronie producenta.

Licencje i Pobieranie Programu Photomatix

Czy mogę zakupić Photomatix na rynku polskim?

Tak. Sprzedażą programu Photomatix w Polsce zajmuje się firma Softnow. Możliwe jest wystawienie faktury VAT. Serdecznie zapraszamy!

Czy muszę kupić drugą licencję, jeżeli instaluję Photomatixa na innym komputerze?

Jedna licencja Photomatix Pro upoważnia Cię do instalacji i zarejestrowania programu na innych komputerach, z których korzystasz. To samo tyczy się Photomatix Pro Plus Bundle, wtyczek dla Aperture czy Photoshopa oraz Photomatix Essentials.

Jednakże, licencja jest ograniczona do jednego użytkownika. Będziesz musiał kupić kolejną licencję, jeżeli chcesz zainstalować i zarejestrować program dla innego użytkownika (chyba że ten użytkownik jest bliskim członkiem Twojej rodziny).

Licencja upoważnia Cię do zainstalowania i zarejestrowania programu za pomocą tego samego klucza na komputerach pracujących zarówno pod systemami Windows jak i MacOS. Jeżeli korzystasz z systemu Windows, możesz oczywiście zainstalować i zarejestrować zarówno wersję 32-bitową jak i 64-bitową na innym komputerze, bez względu na to jaką wersję zainstalowałeś na pierwszym komputerze. Podsumowując, licencja jest ważna dla jakiejkolwiek wersji (32- lub 64-bitowej) lub systemu (Windows lub MacOS).

Jak mogę uaktualnić program do ostatniej wersji?

Uaktualnienia dokonasz manualnie pobierając najnowszą wersję ze strony Photomatixa i instalując ją. Jeżeli korzystasz z systemu Windows, zalecane jest odinstalowanie starej wersji Photomatixa przed instalacją nowej.

Jeżeli chcesz być informowany, gdy ukaże się nowa ważna aktualizacja, możesz subskrybować powiadomienia Photomatixa.

Uaktualnienie do wersji 6 programu Photomatix Pro jest bezpłatne dla klientów, którzy zakupili licencję wersji 5.0 lub wyższej.

Jakie są zasady aktualizacji programu?

Jeżeli kupisz licencję Photomatix Pro na stronie HDRsoft.com lub od autoryzowanego sprzedawcy (czyli Softnow), masz gwarancję przynajmniej dwóch lat bezpłatnych aktualizacji. W praktyce, bezpłatne aktualizację będą trwały najprawdopodobniej dłużej niż dwa lata.

Aktualizacja Photomatix Pro do wersji 6 jest bezpłatna dla klientów, którzy kupili licencję wersji 5.0 lub wyższej na stronie HDRsoft.com lub od Softnow (Photomatix Pro 5.0 ukazał się w październiku 2013 roku).

Jeżeli zakupiłeś licencję Photomatix Essentials, wszystkie aktualizacje są bezpłatne.

Jeżeli kupiłeś licencję Wtyczki Photomatixa dla Aperture (Photomatix Plug-In for Aperture) lub licencję Wtyczki do Kompresji Dynamiki dla Photoshopa (Tone Mapping Plug-In for Photoshop), masz gwarancję przynajmniej dwóch lat bezpłatnych aktualizacji, choć możliwe jest, że aktualizacje zawsze będą bezpłatne. Nie pobieraliśmy opłat za aktualizacje do nowych wersji tych wtyczek i obecnie nie mamy takich planów.

Kompatybilność

Czy Photomatix działa na systemie operacyjnym Windows 10?

Tak. Program jest kompatybilny z Windows 10.

Czy Photomatix działa na systemie 64 bitowym?

Tak, Photomatix Pro i Photomatix Essentials działają dobrze dla 64 bitowej wersji systemów Windows Vista, 7, 8 i 10 oraz 64 bitowych systemach Mac OS.

Czy Photomatix działa w oparciu o Photoshop Elements?

Photomatix jest samodzielną aplikacją i nie potrzebuje Photoshopa lub innych aplikacji do działania.

Obrazy utworzone w Photomatix są kompatybilne z innymi programami do edycji obrazów. Oznacza to, że możesz otwierać i modyfikować te obrazy w Photoshop Elements, jeżeli widzisz taką potrzebę.

Czy Photomatix jest kompatybilny z Lightroom 6 / CC?

Tak. Wtyczka do Eksportowania z Lightrooma do Photomatixa Pro (Lightroom Export Plug-in to Photomatix Pro) działa również w wersji 6 Lightrooma i pliki w ten sposób eksportowane są kompatybilne z Photomatix Pro.

Czy Photomatix jest kompatybilny z Photoshop CC?

Tak. Obrazy utworzone w Photomatix Pro są kompatybilne z Photoshop CC, jak również ze starszymi wersjami Photoshopa.

Wtyczka do Kompresji Dynamiki dla Photoshopa (Tone Mapping Plug-In for Photoshop) jest także kompatybilna z Photoshopem CC.

Porady

Jakiego aparatu potrzebuję, aby osiągać dobre rezultaty pracy z Photomatixem?

Photomatix wykorzystuje zdjęcia robione w różnym naświetleniu. Aby osiągnąć dobre rezultaty, te naświetlenia muszą objąć cały zakres dynamiki sceny.

Dla większości scen w plenerze, możesz objąć cały zakres dynamiki robiąc trzy zdjęcia oddalone o dwie wartości ekspozycji (EV) czyli dwie wartości przysłony (f-stop), lub pięć zdjęć oddalonych o jedną EV.

Wiele aparatów cyfrowych posiada funkcję Auto Exposure Bracketing, która ułatwia i przyspiesza proces robienia kilku naświetleń sceny. Jeżeli wybierzesz w aparacie tryb Aperture Priority, a potem skorzystasz z Auto Exposure Bracketing, po naciśnięciu spustu migawki aparat automatycznie zrobi 3 zdjęcia (lub więcej) z różnymi czasami naświetlenia.

Tak więc aparat z funkcją Auto Exposure Bracketing (AEB) jest zalecany do robienia zdjęć, które będziesz chciał połączyć w obraz HDR.

Zwróć jednak uwagę, że funkcja AEB nie będzie przydatna do utworzenia obrazu HDR, jeżeli oferuje ona jedynie zrobienie 3 zdjęć oddalonych o mniej niż jedną EV (np. 0.7 lub 2/3 EV). W takim przypadku, musiałbyś manualnie zmienić czasy naświetlenia, jeżeli chciałbyś uchwycić cały zakres dynamiki sceny z wysokim kontrastem.

Jeżeli nie jesteś pewien, sprawdź czy Twój aparat posiada funkcję AEB i jakie są jej parametry.

Odstęp dwóch EV jest najbardziej korzystny dla HDR. Odstęp jednej EV jest do zaakceptowania o ile aparat jest w stanie zrobić 5 lub więcej zdjęć z pomocą funkcji Auto Exposure Bracketing.

Jaki jest idealny zakres naświetlenia i odstępy między naświetleniami?

Idealny zakres naświetlenia to taki, który obejmuje cały zakres dynamiki sceny, którą fotografujesz. Tak więc zakres naświetlenia zależy od sceny.

Dla wielu scen plenerowych, 3 ekspozycje oddalone od siebie o jedną lub dwie EV mogą wystarczyć. Dla scen we wnętrzach z widokiem na zewnątrz w słonecznym dzień to jednak będzie za mało.

Generalnie, zalecany jest odstęp 1.5 do 2 EV między ekspozycjami. Przewaga takiego podejścia nad stosowaniem odstępów 1 EV polega na tym, że potrzebnych jest mniej zdjęć, aby objąć cały zakres dynamiczny, co ogranicza występowania tzw. ghosting. Mniejsza ilość zdjęć oznacza mniejszą ich objętość na karcie czy dysku twardym i umożliwia szybsze przetwarzanie w Photomatixie. Z drugiej strony, odstępy 1 EV lub mniejsze dają mniej szumów w utworzonym obrazie HDR.

Korzystanie z Photomatixa

Mój aparat nie obsługuje formatu RAW. Czy mogę używać formatu JPEG w Photomatixie?

Oczywiście. Photomatix nie wymaga obrazów w formacie RAW. O ile zdjęcia zostały wykonane z różnym naświetleniem, program bardzo dobrze współpracuje z obrazami JPEG.

Najważniejszą funkcją aparatu dla HDR jest Auto Exposure Bracketing (AEB), czyli zdolność do automatycznego wykonania trzech lub więcej naświetleń, najlepiej oddalonych o dwie wartości EV. Im większa liczba ekspozycji i liczba klatek na sekundę, tym lepiej dla obrazu HDR.

Ile obrazów mogę połączyć maksymalnie?

Photomatix Pro umożliwia połączenie nieograniczonej ilości obrazów w jeden obraz HDR, natomiast Photomatix Essentials pozwala jedynie na łączenie 5 obrazów.